Jeopark Altyapısı

Jeopatikalar

Ziyaretçi Merkezi ile entegre biçimde hizmet vermek üzere Türkiye’nin ilk tematik jeopatikası (geotrail) Kula Jeoparkında hayata geçirilmiştir. Jeo-Eğitim (Geo-education) amaçlı tasarlan bu patika Kula Divlit Volkan konisi eteklerinde önemli jeolojik oluşumlardan geçecek biçimde yarım kilometre uzanmaktadır.

Bilgilendirme ve Yönlendirme Panoları
Kula Jeoparkı sahip olduğu doğal jeolojik ve kültürel zenginlikleri ziyaretçileriyle en etkin biçimde buluşturma adına özel olarak bilgilendirme panoları ve yönlendirme levhaları tasarlamıştır. Konsept tasarımları semiyotik uzmanı Dr. Tarık YAZAR tarafından yapılan bu yönlendirme ve bilgilendirme sisteminin mühendislik tasarım ve uygulaması Not Mimarlık ofisine aittir. Profil metal iskelet üzerine dikişsiz monte edilen alüminyum kompozit kaplama ve lazer kesim pleksiglas yazılar dış ortam koşullarına dayanacak şekilde tasarlanmıştır.


Her Jeosit yer alan bilgilendirme panoları 100cm X 70cm boyutlarında olup görselce zengin ve sade bir metinden müteşekkil Türkçe ve İngilizce olmak üzere çift dillidir. Bilgilendirme panoları ve yönlendirme levhaları alfa numerik öğelerden oluşan ve el haritasıyla eşlenik özel bir kod sistemine daha sahiptir.

Fotoğraf Galerisi